تاریخ : شنبه 2 بهمن 1395     |     کد : 34

تغییر فهرست بین‌المللی مجلات علمی جعلی

یکی از فهرست‌های اصلی مجلات علمی جعلی در دنیا از دسترس خارج شده است

به فاصله کمی از انتشار جدیدترین فهرست مجلات علمی و ناشران جعلی توسط پایگاه Scholarly Open Access که توسط Jeffery Beall کتابداری در دانشگاه کلرادو منتشر و نگهداری می‌شد، مطالب این پایگاه اینترنتی از دسترس عموم خارج شده است. مراجعان به وب‌سایت https://scholarlyoa.com از 17 ژانویه 2017 با صفحات خالی روبه‌رو شدند.
موسس این پایگاه توضیحی نداده که چرا پس از چند سال ارائه خدمتی مفید برای جامعه دانشگاه تصمیم به جمع‌آوری این پایگاه گرفته است. گفته می‌شود این اقدام در پی شکایت‌های متعدد از اقدامات این پایگاه اینترنتی در افشا نمودن اسامی مجلات و ناشران جعلی در سطح دنیا بوده که از سال 2012 فعالیت می‌کرد.
دکتر گاسپاریان از مشاوران انتشارات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پاسخ به ایمیل سرپرست دفتر نشر دانشگاه در این خصوص اعلام کرد فهرستی دیگر با قالبی جدید به زودی برای مجلات علمی اضافی و ناشران غیرمسئول در سطح دنیا منتشر می‌شود که متولی آن Cabell’s International directory خواهد بود.
وی افزود که به لطف تلاش‌های انجام شده در این زمینه، در حال حاضر در سطح بین‌المللی نسبت به تمامی فعالیت‌های علمی جعلی از جمله مجلات، ناشران، موسسات ویراستاری زبانی، و کنفرانس‌های جعلی و افراد مرتبط آگاهی کاملی به‌وجود آمده است و نمایه‌های بین‌المللی امروزه در خصوص حذف عناوین جعلی فهرست‌های مربوطه از مشاوره‌ی افراد آگاه در این حیطه بهره می‌برند.
گفتنی است عنوان مجلات علمی جعلی یا predatory برای بار اول توسط Beall به جامعه دانشگاهی معرفی شد.


نوشته شده در   شنبه 2 بهمن 1395  ساعت  14:15   توسط   فرانک رحیمی   
ویرایش شده در شنبه 2 بهمن 1395 ساعت 14:40 توسط فرانک رحیمی
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :